Trening nastawiony na rozwiązanie problemów doraźnych skupia się przede wszystkim wokół określonych problemów natury osobistej, tematach o charakterze edukacyjnym, społecznym lub zawodowym. Zamawiają je często różne instytucje, takie jak szkoły, poradnie psychologiczno – pedagogiczne oraz organizacje zajmujące się zdrowiem psychicznym. Na treningu grupa zajmuje się problemami uświadamianymi, stąd trening nie jest nastawiony na zmianę osobowości, lecz rozwiązywanie określonych problemów doraźnych. Nie wchodzi tu więc w grę leczenie poważnych zaburzeń psychicznych czy behawioralnych, tym zajmuje się psychoterapia grupowa.

Trening nastawiony na rozwiązywanie problemów doraźnych służy celom profilaktycznym, edukacyjnym i terapeutycznym. W pracy grupy trener wykorzystuje procesy interpersonalne oraz strategie służące rozwiązywaniu problemów. Duży nacisk kładzie się przede wszystkim na świadome myślenie, odczuwanie i zachowanie. Główny kierunek pracy grupy bardzo często wyznaczają jej uczestnicy.

Kim są uczestnicy tego treningu?

To ludzie sprawnie funkcjonujący, nie wymagający poważnej rekonstrukcji osobowości, których problemy związane są z zadaniami, jakie pełnią w życiu lub poszukiwaniem sposobów radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.

Trening ten ukierunkowany jest na rozwój, głównie na odkrywanie wewnętrznych źródeł siły jednostki oraz na pokonywanie barier, które przeszkadzają w optymalnym rozwoju.

Jakie są korzyści uczestnictwa w treningu?

Uczestnicy treningu wzbogacają swoje umiejętności interpersonalne, dzięki którym mogą lepiej radzić sobie z trudnymi problemami, zarówno bieżącymi, jak i przyszłymi. Grupy te dostarczają wsparcia i bodźców do rzetelnej samoanalizy.

Trener ustrukturalizowuje aktywność grupy, na dbaniu, by sprzyjał w niej klimat sprzyjający pracy. Ułatwia interakcję pomiędzy jej uczestnikami. Dostarcza uczestnikom niezbędnych informacji, umożliwiających podejmowanie alternatywnych form zachowań. Zachęca uczestników do przełożenia efektów wglądu w siebie na konkretne rodzaje aktywności.

Trener na treningu koncentruje się na „tu i teraz”. Pomaga uczestnikom określić własne cele. Ukierunkowuje pracę całej grupy.

Jakie problemy rozwiązuje trening?

Trening taki pomaga rozwiązywać kłopoty natury interpersonalnej, które podczas tego treningu są znakomicie zgłębiane w kontekście grupy. Uczestnicy na takim treningu mogą przyjrzeć się swoim własnym codziennym problemom, które przedstawiają na grupie. Grupa na takim treningu jest społecznym mikroświatem, w którym ludzie przeżywają podobne problemy i bolączki.

Proces grupowy jest próbką rzeczywistości, w której odgrywane są te same gry psychologiczne i konflikty. Dzięki przepracowaniu tych problemów uczestnicy poprawiają funkcjonowanie w codziennym życiu. Dzięki informacjom zwrotnym uczestnicy widzą siebie oczyma innych.

Dzięki treningowi uczestnicy mają szansę przyjrzeć się konfliktowi z rodzicami i rodzeństwem. Mogą poćwiczyć nowe formy zachowania. Dzięki empatii i wsparciu ze strony uczestników grupy łatwiej im określić, co chcieliby zmienić i jakie działania powinni podjąć, by to zrobić.

Trening uczy szacunku dla różnic kulturowych i systemów wartości, a jednocześnie pokazuje, że w istocie każdy człowiek jest podobny do siebie. Niezależnie od okoliczności zewnętrznych ból i kłopoty mają wymiar uniwersalny.

 

Jeżeli chcesz uzyskać jeszcze więcej informacji, złożyć zamówienie lub chcesz dopytać o coś, co jest dla ciebie niejasne zadzwoń lub napisz:

 

Telefon – 698667797

Email – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.